Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023.  

Dzieciństwo jest kluczowym okresem rozwoju dla budowania fundamentów dobrej kondycji zdrowia psychicznego. Zły stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie uniemożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w dorosłym życiu. O zdrowie psychiczne należy zadbać już od najmłodszych lat. Ważne jest, aby młodym ludziom pomóc rozpoznawać emocje i radzić sobie z trudnościami. W zachowaniu dobrego samopoczucia istotna jest także nauka skutecznego rozwiązywaniu problemów, utrzymywaniu zdrowych relacji, komunikowaniu swoich potrzeb oraz podejmowaniu decyzji. Dziś dzieci na Treningu Umiejętności Społecznych zwróciły uwagę na wewnętrzy świat emocji każdego człowieka. Ustalili gdzie można szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Omówione zostały również zawody związane ze zdrowiem psychicznym. Dzieci wspólnie z psychologiem ustalali sposoby dbania o swój dobrostan psychiczny,  ale również fizyczny i społeczny.

Drogi rodzicu!

  • Staraj się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Budowanie ciepłych i czułych relacji oraz zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i opieki to fundamenty jego zdrowego rozwoju i dobrego samopoczucia. 
  • Zachęcaj dziecko do interakcji społecznych poprzez zabawę z rówieśnikami. Interakcje z ludźmi pomogą mu rozwinąć własny sposób myślenia i zrozumieć otoczenie.
  • Pamiętaj, że małe dzieci nie zawsze potrafią komunikować swoje potrzeby. Dzieci czują się zestresowane lub przytłoczone, potrzebują obecności kochającej osoby dorosłej, która zachowa spokój i pomoże uporać się z ich emocjami.

/K. Michalska/