Rodzicu, Twoje dziecko jest jak walizka, którą pakujesz latami. Wszystko co się w niej znajduje, kiedyś musiałeś włożyć. Od najmłodszych lat rozwijaj więc naturalną ciekawość świata i rozbudzaj motywację do poznawania nowych rzeczy:
- wspólnie odwiedzajcie wystawy, muzea, biblioteki, chodźcie do kina, na przedstawienia teatralne;
- czytajcie książki, oglądajcie programy edukacyjne i rozmawiajcie o nich, wspólnie wyszukujcie interesujące dziecko informacje w internecie;
- grajcie w gry planszowe, rozwiązujcie zagadki, krzyżówki;
- wykorzystujcie codzienne sytuacje do ćwiczenia logicznego myślenia, liczenia, czytania;
- dawaj dobry przykład – pamiętaj, że Twoje dziecko naśladuje Cię.
Wykazuj zainteresowanie szkolnym życiem Twojego dziecka:
- interesuj się tym, co się wydarzyło;
- rozmawiaj o tym, czego dziecko się nauczyło;
- zachęcaj do systematyczności, ucz planowania i odpowiedzialności za nowe obowiązki;
- zadbaj o organizację pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze, ale nie bezpośrednio po szkole, o odpowiednie miejsce do nauki, o zapewnienie ciszy i spokoju niezbędnego do prawidłowej koncentracji uwagi);
- pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności. Nie wyręczaj go jednak – pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie etapy pracy, w razie potrzeby udziel wskazówek naprowadzających dziecko i daj mu szansę samodzielnego rozwiązania zadania, a przez to doświadczenia sukcesu (to buduje wiarę we własne możliwości i rozwija motywację).
Mów dziecku, że nauka jest ważna – nie mów, że to strata czasu, nie zwalniaj z udziału w lekcjach z błahych powodów.
Podkreślaj mocne strony swego dziecka, wspieraj je. Chwal! – za osiągnięcia, lecz także za włożony wysiłek. Używaj pochwał konkretnych, opisowych, np. jeśli dziecko szybko wykona zadanie, pochwal, że zrobiło je szybko i dobrze; jeśli trwało to dłużej – pochwal za dokładność i wytrwałość.
- nie porównuj dziecka do kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu – pokażesz mu w ten sposób jego postępy i zmotywujesz do dalszej pracy;
- w przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki, nie zaprzeczaj jego uczuciom. Zachęć je do wymyślenia, jak można rozwiązać dany problem.
- Mobilizuj, dopinguj, zachęcaj.
Elementarz „Akademii Przyszłości”:
- Zapewnij poczucie bezpieczeństwa. Twoje dziecko zawsze powinno wiedzieć, że je kochasz i jesteś przy nim. Mów mu o tym często, poświęcaj swój czas i uwagę.
- Ustal jasne zasady. Tylko w atmosferze szacunku i zaufania dziecko może się rozwijać. Określ oczekiwania, wymagania. Wprowadź plan dnia.
- Stosuj pozytywne komunikaty. To, JAK mówimy do dziecka, jest równie ważne jak to, CO mówimy. Zastąp słowo NIE komunikatem o pozytywnym znaczeniu, zamiast sygnalizować, ze coś robi źle, pokaż mu, jak zachować się dobrze.
- Sprzyjaj osiąganiu sukcesów. Dostrzegaj każdy sukces swojego dziecka – duży i spektakularny, albo zupełnie mały i niepozorny. Wszystkie są równie ważne. Zauważając je i doceniając, pomagasz dziecku uwierzyć w siebie. Wzmacniaj, chwal, nagradzaj.
- Umacniaj samodzielność. Pozwalaj dziecku współdecydować, ale też brać odpowiedzialność za jego decyzje. Uczysz je wtedy samodzielności – to pierwszy krok w dorosłe życie.
- Rozwijaj kreatywność i ciekawość świata. Staraj się inspirować dziecko i dostarczać mu nowych wrażeń. Niech każdy dzień będzie nową przygodą, niech pozwala pytać, dziwić się, odkrywać, tworzyć. Najsilniejszym bodźcem jest przecież motywacja wewnętrzna.
Opracowała: mgr Edyta Anna Betlejewska (psycholog)